Results 1 to 1 of 1

Thread: Lancelot story Part 3 eng| rus

Major General loken.s558's Avatar

Cool Lancelot story Part 3 eng| rus

Arriving on the planet, friends went to the commander of the orbital protection and the commander of the planetary forces. The commander was a tall, slender, in bronekostyum, with different mechanisms, which closely examined the Elsa. The commander, in turn, was just below the head, and a little wider in the shoulders, his face was covered with scars, and at the temples were metal plates connected to them with wires of unknown purpose.
    - Good day comrades - he reached out and shook hands with them Lancelot.
    - Hello, hello - how to greet them ominously Elsa, commanders even a chill ran through the back of her tone and icy aura.
    - My name is Hermann - presented the commander of the orbital defense.
    - And I am Kaimar - low bass commander said.
    - I'm sorry for what led to you the intruder, but the choice was not - with a sigh, said Lance.
    - Do not worry, among the personnel losses not only have to spend some time on the restoration of destroyed guns - Hermann waved and stood near the screen with the star map - I'm more interested in how you came upon Primus?
    - It's a long story Commander - Lance sat in the empty chair and motioned Elsa, too, sit down, shield ran and sat too near the host, then patted him on the shoulder - but the goal was to capture us alive together with the ships hunted killer Primus us.
    - Interesting - Kaimar murmured - that you have done this, that after hunt to you?
    - Do not want to part with their ships - Lancelot said - and I think I know who the customer and I need to get some information about it, I hope you help us?
    - I have a connection in different areas, what is interesting to you? - Hermann said slowly, pressing rapidly on the cards and sensors scanning the entries.
    - I need to find a member of the Guild of the Black Market - almost in a whisper said Lance.
    - Oh, even so - he surprised Hermann - something they all began to operate openly.
    - Apparently they steal technology hijacked ships, but it is unclear why they do? The black market is certainly a dark organization, but to like this to attack the highest Imperial commanders, apparently they did a serious offer hard to refuse, especially traders Black Market - said Elsa, touching the glass of the window, near which sat on what he was covered with frost.
    - I have a person who knows where haggling is one small trader, who in turn information on the closest in our system, the black market.
    - Well, after a rest, we will contact you to discuss further action - said wearily Lancelot and together with a friend and the dog went to the door.
    - A fun dog you commander - delightfully said Hermann - where is he?
    - A gift from the officer Sokolov - responded Lance and Shield Hermann looked at her violet eyes, licked his master and ran.
    After the meeting, Lancelot went with a companion to a separate room and wished good holiday Else room which was next door. Entering the room Lancelot fell on the bed and fell asleep.

Прибыв на планету, друзья направились к командиру орбитальной защиты и командующему войсками планетарных сил. Командир был высокий, стройный, в бронекостюме, с различными механизмами, которые пристально осматривала Эльза. Командующий, в свою очередь, был чуть ниже на голову и пошире в плечах, его лицо было покрыто шрамами, а на висках были металлические пластины, с подключенными к ним проводами, непонятного назначения.
    - Добрый день товарищи – протянул руку и поздоровался с ними Ланселот.
    - Привет, привет – как можно зловеще поприветствовала их Эльза, у командиров даже холодок пробежал по спине от ее тона и ледяной ауры.
    - Меня зовут Германн – представился командир орбитальной защиты.
    - А меня Каймар – низким басом сказал командующий.
    - Прошу прощения за то, что привели к вам незваного гостя, но иного выбора не было – со вздохом сказал Ланс.
    - Не беспокойтесь, среди личного состава потерь нет, только придется потратить некоторое время на восстановление уничтоженных орудий – отмахнулся Германн и встал возле экрана со звездной картой – меня больше интересует, как вы наткнулись на Праймуса?
    - Очень долгая история командор – Ланс присел в свободное кресло и жестом предложил Эльзе тоже присесть, Щит подбежал и тоже сел рядом с хозяином, то потрепал его по холке – но цель была захватить нас живьем вместе с кораблями, на нас охотились убийцы Праймуса.
    - Интересно – пробормотал Каймар – вы что такого натворили, что за вами охотятся?
    - Не захотели расставаться со своими кораблями – ответил Ланселот – и я кажется знаю кто заказчик и мне нужно раздобыть некую информацию о нем, надеюсь вы нам поможете?
    - У меня есть связи в разных сферах, какая интересна вам? – неторопливо сказал Германн, нажимая очень быстро на сенсоры карты и сканируя введенные данные.
    - Мне требуется найти члена гильдии Черного рынка – почти шепотом произнес Ланс.
    - Оу даже так – удивился Германн – что-то они совсем начали действовать открыто.
    - Видимо они крадут технологии угнанных кораблей, но непонятно зачем им это? Черный рынок, конечно темная организация, но чтобы вот так нападать на высших командиров Империи, видимо им сделали серьезное предложение от которого трудно отказаться, особенно торговцам Черного рынка - ответила Эльза, прикоснувшись к стеклу окна, возле которого сидела, от чего он покрылся инеем.
    - У меня есть человек, который знает, где приторговывает один маленький торговец, у которого в свою очередь, информация относительно, ближайшего в нашей системе, Черного рынка.
    - Что ж, после отдыха, мы с вами свяжемся для обсуждения дальнейших действий – устало сказал Ланселот и вместе с подругой и собакой направился к выходу.
    - Занимательный пес у вас командир – восхитительно сказал Германн – откуда он?
    - Подарок от офицера Соколова – откликнулся Ланс, а Щит взглянул на Германна своими фиолетовыми глазами, облизался и побежал за хозяином.
    После встречи Ланселот направился со спутником в отдельную комнату, пожелав хорошего отдыха Эльзе, комната которой находилась по соседству. Зайдя в комнату Ланселот завалился на кровать и уснул.
    Last edited by loken.s558; July 4th, 2016 at 20:28.
    loken.s558 Русский08 IOS
    Alliance Akatsuki
    Member of Legion Foundation group