Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13

Thread: Credits Usage Must Be Fixed!

Credits Usage Must Be Fixed!

Обращаюсь к администрации и разработчикам,я знаю что вы знаете,что обворовываете игроков тем способом,что многие платные функции не имеют обозначенной цены,и нет всегда подтверждения покупки ,особенно как при телепортации,покупки снабжения,обработка бозонами,иногда стоит галочка на 2000кр ,все ведёт к тому,чтоб игрок утратил как более больше кредитов по неосторожности,обратите внимание,это сообщение попало в тех поддержку Гугл плей маркет

Super Moderator z3nithor's Avatar
    Related posts on this forum to the 2000 credits & Boson checkmark:

http://galaxylegend.tap4fun.com/foru...boston-feature
    http://galaxylegend.tap4fun.com/foru...ference-Glitch

One must be very careful when using Z-Boson, and ensure the credits option is not selected each time. Alternately, never have more than 2000 credits
    time's up.

Galactic Chairman Pliusomiot's Avatar
    z3nitor, the subject addresed by topicstarter is much wider than the automatic check on 2000 credits "chance improving" checkbox when power amplifiers were used and they are run out.

The real issue is tap4fun policy to cheat players in many different ways.

1) ZBozon success ratios: Once i used on purpose 100 ZBozons on an new weapon and did my own statistic. According to tap, the success ratio is higher about 10 percent than the real one obtained by me. I barely did hit lvl 20 bozoning. The displayed success ratio in that zbozon level range is still above 50 (53,xx) Therefore, out of 100 tries, at least 53 (it should be much higher actually since first bozon use is 100% success and the next few levels display higher ratios) should be successful. I got only 47 successful usages of bozons, thats 47% real success chance.

I tested it on a smaller scale afterwards. Out of 20 bozons used (displayed success ratio - 51,xx) i got 5 (!) successful tries. 25% success..
    There are many different random number generating functions. The best ones are considered to be those with even spread of returned values in entire range. But there are also random numbers generating functions with concentrators around specific values inside given range...

2) The 15 level wormholes with no rush events (one is ongoing right now)
    The opposing fleets commander type is displayed incorrectly : use jackie+1 as lieutenant and observe the acctual position of enemy destroyers compared to the o e shown before the battle.

3) commanders description in handbook. I'll skip the details here as i had already mentioned that issue (s) many times before on this forum.
    (Lance, Cryptor, Queen Emma S class)

4) Pandora chip quest win condition description (hold ruling star requirement and actuall presence of player on the star is required in reality)

Erronate english translation excuse for last 2 pcts is childish, to say at least.

Probably there are some more clear cheating cases but I'm just giving several examples, not the full list ))
    Last edited by Pliusomiot; February 4th, 2016 at 00:34.
    Pliusomiot.s480 /World1383/Android
    LittleBoy.s480 /World1383/Android
    Art of War official FB group member

Я говорю не только о бозонах,нет указанных стоимостей,и подтверждение покупки не везде,выборочно ,сделанно для того чтоб выманить больше кредитов,это путь осознанного мошенничества.

Quote Originally Posted by band2000 View Post
    Я говорю не только о бозонах,нет указанных стоимостей,и подтверждение покупки не везде,выборочно ,сделанно для того чтоб выманить больше кредитов,это путь осознанного мошенничества.
    band2000
    Я прекрасно понял о чем ты. Я и сам уже устал повторять то же самое. Только говорить о фактах мошенничества надо доказательно.
    Тот факт что многие покупные вещи в игре дают лишь мизерный шанс на получение того или иного предмета - это не мошенничество. Хочешь рискнуть-покупай, не хочешь рисковать-не покупай. В игре везде написанна цена предмета или действия. С этим тоже проблем особых нет.

А вот отсутсвие подтверждения покупки я пока заметил только в бозонировании.

Игра и впрямь задумана таким образом чтоб выманить у игроков побольше денег из карманов. Но это в принципе нормально для всего класса игр "free to play". Единственно что тапки перегибают палку со своими ценами, но опять, это проблема игроков если они согласны тратить свои деньги ддя того чтоб тешить свое эго.
    Есть еще проблема перевода интерфейса. Я как-то переключился на русский интерфейс и потом очееь быстро переключил обратно на английский. В английском варианте на порядок меньше неточностей в переводе, хотя и там не все гладко. Видимо тапки не в состоянии нанять толкового переводчика, хотя бы для английской версии игры

Где ты видел цену при покупки снабжения на арене,телепортации,досрочного возрождения?!!! Воображение разыгралось,почему я должен волноваться,что случайно нажал эту греб..ю кнопку и с меня не спросит уверен ли я??? Этого нет !
    Я одно,а вы мне другое,читать учитесь

Могу и скрины скинуть ,но многие можно увидеть в любом скрине из пандоры,арены ,примуса,хоть где то они вывели интерактивное окно,с предложением подтвердить что согласнн на оплату n коедитов?

Где ты видел цену при покупки снабжения на арене,телепортации,досрочного возрождения?!!! Воображение разыгралось,почему я должен волноваться,что случайно нажал эту греб..ю кнопку и с меня не спросит уверен ли я??? Этого нет !
    Я одно,а вы мне другое,читать учитесь
    Могу и скрины скинуть ,но многие можно увидеть в любом скрине из пандоры,арены ,примуса,хоть где то они вывели интерактивное окно,с предложением подтвердить что согласнн на оплату n коедитов?
    RUS
    Вот скрин с подтверждением с арены. Там указанна и цена и колличество покупаемого добра, как практически указанно везде. Может после примуса и по нему покажу. То же самое с телепортом и возрождением на Пандоре, при покупке снабжения в космической войне, в магазине при покупке пачками, при покупке новых комов за кредиты итд. Просто не надо было галочку ставить чтоб впредь не запрашивалось подтверждение, и все. Не надо винить тапок за твои же действия в прошлом. Тапок можно винить во многом, но уж точно не за это.
    Тем более не надо хамить мне или другим за то что отвечем на вопрос и расскрываем тему до конца.

ENG
    Band2000, credit usage verification is shown almost everywhere when credits has to be used to buy something. Both value and quantity of acquired comodities are shown. Probably You did check the corresponding "skip check in the future" checkbox so you're not getting this verification anymore. Don't blame tap4fun for that. They are blamable for many other things, but not for your own actions in the past.

Also, there is no need to be rude with me or with others who did answer in this topic so far.
    上传的图像 上传的图像
    Last edited by Pliusomiot; February 4th, 2016 at 14:07.

Super Moderator z3nithor's Avatar
    In one of the linked topics, I mention that there are 2 behaviors regarding the "Pay Notification" setting. In "original" game content, regardless of whether the cost in credits is displayed, you are prompted for confirmation. In "new" game content, you are prompted only if the cost is not displayed. Some extra check in the second situation (if you are in the credits-based store, for instance, it already pops up a "how many would you like to buy" screen - adding another second screen here to confirm your confirmation may be excessive) would be desirable.

A point to remember is that while one may wish to jump to the conclusion of malicious intent, first one should check if laziness would produce the same result. I have found many more lazy persons than malicious persons
    time's up.

У меня окно не появляется